Calendar

February 23 – Feb 22, 2024

American Ballet Theatre
Kennedy Center Opera House Orchestra
Tchaikovsky: Swan Lake
1:30 and 7:30 p.m. Kennedy Center Opera House

Washington Bach Consort
Vincent Lauzer, recorder
Risa Browder, violinist and violist
Adam Pearl, harpsichordist
Wade Davis, cellist and viola da gamba player
Music by J.S. Bach, C.P.E. Bach, Telemann
7 p.m. Live at 10th and G

Chamber Music Society of Lincoln Center
Philip Setzer, violinist
Paul Neubauer, violist
David Finckel, cellist
Wu Han, pianist
Mozart: Piano Quartet No. 2
Smetana: Piano Trio No. 1
Dvořák: Piano Quartet No. 2
7:30 p.m. The Barns at Wolf Trap
wolftrap.org

February 24

American Ballet Theatre
Kennedy Center Opera House Orchestra
Tchaikovsky: Swan Lake
1:30 and 7:30 p.m. Kennedy Center Opera House

Washington Bach Consort
Vincent Lauzer, recorder
Risa Browder, violinist and violist
Adam Pearl, harpsichordist
Wade Davis, cellist and viola da gamba player
Music by J.S. Bach, C.P.E. Bach, Telemann
7 p.m. St. Paul’s Episcopal Church

Capitol City Symphony
Victoria Gau, conductor
7 p.m. Atlas Performing Arts Center

Smithsonian Chamber Music Society
Corey Jamason, harpsichordist
Kenneth Slowik, cellist and viola da gamba player
Bach: Sonatas and Suites (selections)
7:30 p.m. National Museum of American History

National Philharmonic
Brian Ganz, pianist
Chopin: Introduction and Rondo, Op. 16
Chopin: Polonaise in G-flat major
Chopin: Impromptu No. 3 in G-flat major
Chopin: Two Nocturnes, Op. 37
Chopin: Scherzo No. 1
Chopin: Etudes, Op. 25
7:30 p.m. Music Center at Strathmore

Baltimore Classical Guitar Society
Sharon Isbin, guitarist
Music by Brouwer, Villa-Lobos, Mangoré
8 p.m. Linehan Concert Hall

February 25

American Ballet Theatre
Kennedy Center Opera House Orchestra
Tchaikovsky: Swan Lake
1:30 p.m. Kennedy Center Opera House

PostClassical Ensemble
Ángel Gil-Ordóñez, conductor
Melissa Wimbish, soprano
Weill: The Seven Deadly Sins
Schoenberg: Ode to Napoleon
3 p.m. National Gallery of Art
Free admission

Michelle Cann, pianist
Ravel: La Valse
Liszt: Mephisto Waltz No. 1
Price: Fantasie nègre No. 2
Price: Fantasie nègre No. 4
3 p.m. The Clarice

Chantry, chamber choir
David Taylor, conductor
Lassus: Missa Sesquialtera
Lassus: Lamentations of Jeremiah
3 p.m. St. Mary Mother of God

Jeanine De Bique, soprano
Warren Jones, pianist
Britten: Les Illuminations
Burleigh: Five Songs on Poems by Laurence Hope
Hahn: Selected Mélodies
4 p.m. Phillips Collection

Smithsonian Chamber Music Society
Corey Jamason, harpsichordist
Kenneth Slowik, cellist and viola da gamba player
Bach: Sonatas and Suites (selections)
6:30 p.m. National Museum of American History

Bridget Kibbey, harpist
Music by Bach, Debussy, Albéniz, Britten, Tchaikovsky, Kibbey
7 p.m. Dumbarton Oaks

February 26

Bridget Kibbey, harpist
Music by Bach, Debussy, Albéniz, Britten, Tchaikovsky, Kibbey
7 p.m. Dumbarton Oaks

Washington Performing Arts
Beatrice Rana, pianist
Scriabin: Fantasie in B Minor
Castelnuovo-Tedesco: Cipressi
Debussy: “La Terrasse des audiences au clair de lune” from Préludes, Book 2
Debussy: “Ce qu’a vu le vent d’ouest” from Préludes, Book 1
Debussy: L’Isle Joyeuse
Liszt: Piano Sonata in B Minor
7:30 p.m. Kennedy Center Terrace Theater

February 27

Irina Muresanu, pianist
Dana Ciocarlie, violinist
8 p.m. The Clarice
Free admission

February 28

Kosciuszko Foundation
Chopin Piano Competition
Yun-Chin Hsu, pianist
7 p.m. St. Ann’s Catholic Church
Free admission

Opera Baltimore
Tchaikovsky: Eugene Onegin
7:30 p.m. Engineers Club, Baltimore

February 29

Alma Ensemble
Sarah Wardle Jones, flutist
Michelle Smith Johnson, clarinetist
Erica Sipes, pianist
Music by women composers
7:30 p.m. The Mansion at Strathmore

Aizuri Quartet
Esmail: Ragamala (selections)
Mendelssohn: Capriccio in E Minor (from Four Pieces for String Quartet)
Greenstein: Four on the Floor
Revueltas: String Quartet No. 4 (“Música de Feria”)
C. Schumann: “Die stille Lotosblume”
F. Mendelssohn Hensel: String Quartet in E-flat Major
7:30 p.m. Freer Gallery of Art
Free admission

Arsenity Kharitonov, pianist
Franck: Prélude, Fugue, and Variation
Ravel: Pavane pour une infante défunte
Ravel: Alborada del Gracioso
Music by Rameau, Kharitonov, Schumann, Rachmaninoff
7:30 p.m. La Maison Française

Le Consort
Augusta McKay Lodge, violinist
Sophie de Bardonnèche, violinist
Hanna Salzenstein, cellist
Justin Taylor, harpsichordist
Trio sonatas by Vivaldi, Corelli, Dandrieu, Bach
Reali: “La Folia”
Matteis: Sarabanda Amorosa
Purcell: Sonata of Four Parts in G minor
Marcello: Concerto in D minor (Andante)
8 p.m. Library of Congress
Free admission

March 1

Jennifer Koh, violinist
Missy Mazzoli, pianist
Music by Mazzoli
7:30 p.m. Kennedy Center Studio K
kennedy-center.org

Constellations Chamber Concerts
Sandbox Percussion
Akiho: Seven Pillars
7:30 p.m. Parilla Performing Arts Center, Rockville

Opera Baltimore
Tchaikovsky: Eugene Onegin
Emily Margevich, Daniel Scofield, David Morgans, Annie Chester;
Joshua Horsch, conductor
Joy Schreier, pianist
7:30 p.m. Engineers Club, Baltimore

Baltimore Symphony Orchestra
James Conlon, conductor
Christine Goerke, soprano
Schubert: Symphony No. 8 (“Unfinished”)
Wagner: Götterdämmerung (selections)
8 p.m. Meyerhoff Symphony Hall

Annapolis Symphony Orchestra
José-Luis Novo, conductor
Steven Isserlis, cellist
Berlioz: Le carnaval romain
Schumann: Cello Concerto
Elgar: Variations on an Original Theme (“Enigma”)
7:30 p.m. Maryland Hall

March 2

Carmina, chamber choir
Vera Kochanowsky, conductor
Music by Dufay, Busnoys, Obrecht, Brumel, Josquin
4 p.m. Beverley Hills Community United Methodist Church

Annapolis Symphony Orchestra
José-Luis Novo, conductor
Steven Isserlis, cellist
Berlioz: Le carnaval romain
Schumann: Cello Concerto
Elgar: Variations on an Original Theme (“Enigma”)
7:30 p.m. Maryland Hall

Baltimore Symphony Orchestra
James Conlon, conductor
Christine Goerke, soprano
Schubert: Symphony No. 8 (“Unfinished”)
Wagner: Götterdämmerung (selections)
8 p.m. Music Center at Strathmore

March 3

Alden Theatre Chamber Music Series
Kristee Haney, mezzo-soprano
2 p.m. McLean Community Center
mcleancenter.org

Music at Evergreen
Viano Quartet
2 p.m. Evergreen Museum and Library

Annapolis Symphony Orchestra
José-Luis Novo, conductor
Steven Isserlis, cellist
Berlioz: Le carnaval romain
Schumann: Cello Concerto
Elgar: Variations on an Original Theme (“Enigma”)
3 p.m. Music Center at Strathmore

National Philharmonic
Piotr Gajewski, conductor
Kosciuszko Foundation Chopin Piano Competition Finalists
3 p.m. St. Ann Catholic Church
Free admission

Bach in Baltimore
T. Herbert Dimmock, conductor
Tess Ottinger, soprano
Taylor Boykins, mezzo-soprano
Joseph Regan, tenor
Eliam Ramos, bass
Bach: Cantata No. 33 (Allein zu dir, Herr Jesu Christ)
Telemann: Sonata in F minor
Bach: Orchestral Suite No. 2
4 p.m. Towson United Methodist Church

Classical Movements
Anna Dmytrenko, pianist
5 and 6:30 p.m. The Rectory, Alexandria

Opera Baltimore
Tchaikovsky: Eugene Onegin
Emily Margevich, Daniel Scofield, David Morgans, Annie Chester;
Joshua Horsch, conductor
Joy Schreier, pianist
7:30 p.m. Engineers Club, Baltimore

Trio Zimbalist
Haydn: Piano Trio No. 39
Weinberg: Piano Trio
Dvořák: Piano Trio No. 4 (“Dumky”)
4 p.m. Phillips Collection

Washington International Piano Series
Francesco Mirabella, pianist
4 p.m. Ward Hall, Catholic University
Free admission

Washington Master Chorale
Thomas Colohan, conductor
Rossini: Petite messe solennelle
Brahms: Liebeslieder Waltzes (selections)
Laitman: Are Women People?
5 p.m. National Presbyterian Church

Artefact Ensemble
Benedict Sheehan, conductor
Tynan Davis, mezzo-soprano
Copland: In the Beginning
Music by Shaw, Weston, Estrada, Sheehan, others
5 p.m. St. John’s Episcopal Church, Georgetown

March 4

Washington Bach Consort
Dana Marsh, conductor
Jeffrey Kempskie, organist
Katelyn Grace Jackson, soprano
Kristen Dubenion-Smith, mezzo-soprano
David Evans, tenor
Jason Widney, bass
Bach: Cantata No. 159 (Sehet! Wir gehn hinauf gen Jerusalem)
Bach: Prelude and Fugue in C minor
12:10 p.m. St. Mark’s, Capitol Hill
Free admission

March 5

Washington Bach Consort
Dana Marsh, conductor
Jeffrey Kempskie, organist
Katelyn Grace Jackson, soprano
Kristen Dubenion-Smith, mezzo-soprano
David Evans, tenor
Jason Widney, bass
Bach: Cantata No. 159 (Sehet! Wir gehn hinauf gen Jerusalem)
Bach: Prelude and Fugue in C minor
12:10 p.m. Church of the Epiphany
Free admission

Igor Pikayzen, violinist
8 p.m. The Clarice
Free admission

March 6

Air Force String Orchestra
Music by American composers
12:15 p.m. St. John’s Church, Lafayette Square
Free admission

Zane Forshee, guitarist
Bergamot String Quartet
Music by contemporary composers
12:30 p.m. Hopkins Bloomberg Center
Free admission

Embassy of Tunisia
Yahya Mhirsi, pianist
Fatma Souf, violinist
Kreisler: Praeludium and Allegro in the style of Pugnani
Mozart: Violin Sonata No. 21
Chopin: Etudes, Op. 25 (selections)
Chopin: Ballade No. 1
Gallagher: Prelude for Tunisia
6:30 p.m. La Maison Française

Abeo Quartet
Shostakovich: String Quartet No. 11
Beethoven: String Quartet No. 12
7:30 p.m. Kennedy Center Justice Forum
kennedy-center.org

March 7

National Symphony Orchestra
José Luis Gomez, conductor
Ying Fu, violinist
Bernstein: Overture to Candide
Vaughan Williams: The Lark Ascending
Strauss: Overture to Die Fledermaus
Falla: Suite No. 2 from The Three-Cornered Hat
Rossini: Overture to William Tell
Puccini: Manon Lescaut (Intermezzo from Act III)
Waldteufel: “The Skaters’ Waltz”
Price-Still: Dances in the Canebrakes
Sibelius: Finlandia
7 p.m. Kennedy Center Concert Hall
kennedy-center.org

Baltimore Symphony Orchestra
Ken-David Masur, conductor
Zlatomir Fung, cellist
Hosokawa: Meditation – to the victims of Tsunami 3.11
Saint-Saëns: Cello Concerto No. 1
Tchaikovsky: Symphony No. 4
8 p.m. Music Center at Strathmore

March 8

New Orchestra of Washington
Alejandro Hernandez-Valdez, conductor
Kevin Zhu, violinist
Vivaldi: Four Seasons (selections for children)
4:45 p.m. Montgomery County Public Library, Wheaton
Free admission

Austrian Cultural Forum
Alvier Trio
Julian Kainrath, violinist
Petar Pejčić, cellist
Dmytro Semykras, pianist
Mendelssohn: Piano Trio No. 1
Tchaikovsky: Piano Trio
7 p.m. Embassy of Austria

National Symphony Orchestra
José Luis Gomez, conductor
Ying Fu, violinist
Bernstein: Overture to Candide
Vaughan Williams: The Lark Ascending
Strauss: Overture to Die Fledermaus
Falla: Suite No. 2 from The Three-Cornered Hat
Rossini: Overture to William Tell
Puccini: Manon Lescaut (Intermezzo from Act III)
Waldteufel: “The Skaters’ Waltz”
Price-Still: Dances in the Canebrakes
Sibelius: Finlandia
8 p.m. Kennedy Center Concert Hall
kennedy-center.org

Baltimore Symphony Orchestra
Ken-David Masur, conductor
Zlatomir Fung, cellist
Hosokawa: Meditation – to the victims of Tsunami 3.11
Saint-Saëns: Cello Concerto No. 1
Tchaikovsky: Symphony No. 4
8 p.m. Linehan Concert Hall, UMBC

L’Opéra Comique de Washington
Offenbach: La Vie Parisienne
Simon Charette, conductor
8 p.m. La Maison Française

March 9

New Orchestra of Washington
Alejandro Hernandez-Valdez, conductor
Kevin Zhu, violinist
Paganini: 24 Caprices for Solo Violin (selections)
Vivaldi: Four Seasons
Piazzolla: Cuatro Estaciones Porteñas
4 p.m. Natelli Woods, Bethesda

Thomas Circle Singers
Miles Canaday, conductor
Simpson-Curenton: Build Ye the Walls
Sowash: Lament, Prophecy, and Alleluia for Ukraine
Kirchner: Unclouded Day
5 p.m. Church of the Epiphany

IN Series
Chancey-Sniffen: Las Místicas de México
Shana Oshiro, Elizabeth Mondragon, Hunter Shaner, Peter Joshua Burroughs;
Tina Chancey, viol player and conductor
6 and 8 p.m. Dupont Underground

Washington National Opera
Offenbach-Lowe: Songbird (La Périchole)
Isabel Leonard, Ramin Karimloo, Edward Nelson;
James Lowe, conductor
7 p.m. Kennedy Center Eisenhower Theater
kennedy-center.org

Baltimore Symphony Orchestra
Ken-David Masur, conductor
Zlatomir Fung, cellist
Hosokawa: Meditation – to the victims of Tsunami 3.11
Saint-Saëns: Cello Concerto No. 1
Tchaikovsky: Symphony No. 4
7 p.m. Meyerhoff Symphony Hall

Handel Choir of Baltimore
Brian Bartoldus, conductor
Lura Johnson, pianist
Sabzghabaei: New work
7:30 p.m. Grace United Methodist Church, Baltimore

National Symphony Orchestra
José Luis Gomez, conductor
Ying Fu, violinist
Bernstein: Overture to Candide
Vaughan Williams: The Lark Ascending
Strauss: Overture to Die Fledermaus
Falla: Suite No. 2 from The Three-Cornered Hat
Rossini: Overture to William Tell
Puccini: Manon Lescaut (Intermezzo from Act III)
Waldteufel: “The Skaters’ Waltz”
Price-Still: Dances in the Canebrakes
Sibelius: Finlandia
8 p.m. Kennedy Center Concert Hall
kennedy-center.org

Fairfax Symphony Orchestra
Christopher Zimmerman, conductor
Anthony McGill, clarinetist
Jandali:  Selections from Symphony No. 6 (“The Desert Rose”)
Jandali: Clarinet Concerto (world premiere)
Beethoven: Symphony No. 3 (“Eroica”)
8 p.m. GMU Center for the Arts
fairfaxsymphony.org

Virginia Chamber Orchestra
Alexandria Choral Society
David Grandis, conductor
Fotina Naumenko, soprano
Karl Hempel, bass
Saint-Saëns: Symphony No. 2
Fauré: Cantique de Jean Racine
Delibes: ”Bell Song” from Lakmé
Fauré: Requiem
8 p.m. Capital One Hall

March 10

IN Series
Chancey-Sniffen: Las Místicas de México
Shana Oshiro, Elizabeth Mondragon, Hunter Shaner, Peter Joshua Burroughs;
Tina Chancey, viol player and conductor
2 and 4 p.m. Dupont Underground

Chamber Music Society of Lincoln Center
Juho Pohjonen, pianist
Paul Neubauer, violist
Nicholas Canellakis, cellist
Nina Bernat, double bass player
Sooyun Kim, flutist
James Austin Smith, oboist
Radovan Vlatković, horn player
Beethoven: Horn Sonata in F Major
Rossini: Duetto in D Major for Cello and Bass
Britten: Two Insect Pieces for Oboe and Piano
Duruflé: Prélude, Récitatif et Variations
Hummel: Septet in D minor for Flute, Oboe, Horn, Viola, Cello, Bass, and Piano
3 p.m. Barns at Wolf Trap
wolftrap.org

Inscape Chamber Orchestra
DC Youth Orchestra
Washington Musical Pathways Initiative
Richard Scerbo, conductor
Inna Faliks, pianist
Assad: Lilith (world premiere)
C. Schumann: Piano Concerto in A Minor
3 p.m. National Gallery of Art
Free admission

Stephen Hough, pianist
Castalian Quartet
Haydn: String Quartet No. 35
Hough: String Quartet No. 1
Brahms: Piano Quintet
4 p.m. Phillips Collection

Washington Bach Consort
Dana Marsh, conductor
Margaret Carpenter Haigh, soprano
Margot Rood, soprano
James Reese, tenor
Gregório Taniguchi, tenor
Ian Pomerantz, bass
Grand Motets of Lully and Charpentier
4 p.m. National Presbyterian Church

Apollo Orchestra
David Neely, conductor
David Chan, violinist
Brahms: Violin Concerto
Sibelius: Symphony No. 5
4 p.m. Montgomery College Cultural Arts Center

Cathedral Choral Society
Steven Fox, conductor
Motets by A. Gabrieli, G. Gabrieli, Bruckner
Esmail: Exaltations (world premiere)
Bruckner: Mass No. 2
4 p.m. Washington National Cathedral

Carl Gutowski, flutist
Keng Siong Sim, pianist
Music by Still, Bonis, Martinez, Kaye, Coleridge-Taylor, others
4 p.m. Atlas Performing Arts Center

Annapolis Symphony Orchestra Brass Quintet
Music by Ewald, Texidor, Holst, others
5 p.m. Bowie State University Fine and Performing Arts Center

Mark Padmore, tenor
Mitsuko Uchida, pianist
Schubert: Winterreise
5:30 p.m. Shriver Hall

Brentano String Quartet
Mozart: String Quartet No. 20
Shostakovich: String Quartet No. 8
Beethoven: String Quartet No. 13
7 p.m. Bender JCC

March 11

Washington National Opera
Offenbach-Lowe: Songbird (La Périchole)
Isabel Leonard, Ramin Karimloo, Edward Nelson;
James Lowe, conductor
7 p.m. Kennedy Center Eisenhower Theater
kennedy-center.org

Rotterdam Philharmonic Orchestra
Lahav Shani, chief conductor
Daniil Trifonov, pianist
Pärt: Swansong
Mozart: Piano Concerto No. 9
Prokofiev: Romeo and Juliet (excerpts)
8 p.m. Kennedy Center Concert Hall

March 12

Sam Post, pianist
Music for piano, left hand, by Post, Chan
12:10 p.m. Church of the Epiphany
Free admission

March 13

Accord Symphony Orchestra
Juan A. Gallastegui, conductor
De Mij: The Year 2020
6 p.m. Kennedy Center Millennium Stage
Free admission

Young Concert Artists
Erin Wagner, mezzo-soprano
Songs by Schubert, Turkewich, Ullmann, Chang
7:30 p.m. Kennedy Center Terrace Theater

Carlos Simon, pianist
MK Zulu, trumpeter
Hub New Music
Negrón: Pedazos intermitentes de un lugar ya fragmentado
Meyer: Spirits and Sinew
Sorey: For Alvin Singleton
Muhly: Drown
Simon: Requiem for the Enslaved
7:30 p.m. Kennedy Center Studio K
kennedy-center.org

March 14

Sō Percussion
Dominic “Shodekeh” Talifero, breathing artist
Cha-Beach: 4+9
Negrón: gone
Negrón: go back
Joachim: Note to Self
Oliveros
: Rolling Meditation
Treuting: Extremes
Talifero: Vodalities
8 p.m. Library of Congress
Free admission

March 15

IN Series
Chancey-Sniffen: Las Místicas de México
Shana Oshiro, Elizabeth Mondragon, Hunter Shaner, Peter Joshua Burroughs;
Tina Chancey, viol player and conductor
6 and 8 p.m. Mexican Cultural Institute

Washington Arts Ensemble
Stella Chen, violinist
Natalia Kazaryan, pianist
Schubert: Rondo for violin and piano
Alberga: No-Man’s-Land Lullaby
Debussy: Violin Sonata
Beethoven: Violin Sonata No. 9 (“Kreutzer”)
6:30 p.m. Arts Club of Washington

Washington National Opera
Offenbach-Lowe: Songbird (La Périchole)
Isabel Leonard, Ramin Karimloo, Edward Nelson;
James Lowe, conductor
7:30 p.m. Kennedy Center Eisenhower Theater
kennedy-center.org

Annapolis Opera
Donizetti: The Elixir of Love
Brian Wallin, Veronique Filloux, Kyle Oliver, Timothy Mix;
Craig Kier, conductor
7:30 p.m. Maryland Hall

Baltimore Symphony Orchestra
University of Maryland Concert Choir
Jonathon Heyward, conductor
Jasmine Habersham, pianist
Nicholas Phan, tenor
Elliot Madore, baritone
Mendelssohn: Overture from Die Schöne Melusine
Mazzoli: Sinfonia (for Orbiting Spheres)
Orff: Carmina Burana
8 p.m. The Clarice

March 16

IN Series
Chancey-Sniffen: Las Místicas de México
Shana Oshiro, Elizabeth Mondragon, Hunter Shaner, Peter Joshua Burroughs;
Tina Chancey, viol player and conductor
4 and 7 p.m. Mexican Cultural Institute

City Choir of Washington
Erin Freeman, conductor
Brahms: Liebeslieder Waltzes (selections)
Duson: Of Love
Runestad: Let My Love Be Heard
Whitacre: Five Hebrew Love Songs
Williams: O Guiding Night
5 p.m. THEARC

Cantate Chamber Singers
Victoria Gau, conductor
Cara Schaefer, mezzo-soprano
Heyni Solera, bandoneon player
Palmeri: Misa a Buenos Aires (Misatango)
Music by Aguilar, Villa-Lobos, Miranda
5 p.m. Montgomery College Cultural Arts Center

Virginia Opera
Puccini: Madama Butterfly
Karen Chia-ling Ho, Jonathan Burton, Kristen Choi;
Adam Turner, conductor
7:30 p.m. GMU Center for the Arts

Dumbarton Concerts
Quatuor Van Kuijk
Beethoven: String Quartet No. 14
Songs by Fauré, Debussy, Ravel, Poulenc, Satie
7:30 p.m. Dumbarton United Methodist Church

Smithsonian Chamber Music Society
Smithsonian Consort of Viols
Consort music by Gibbons and Purcell
7:30 p.m. National Museum of American History

The Thirteen, chamber choir
Matthew Robertson, conductor
Bach: B Minor Mass
7:30 p.m. National City Christian Church

Bel Cantanti Opera
Operetta selections by Offenbach
Katerina Souvorova, conductor
7:30 p.m. Bender JCC

Baltimore Symphony Orchestra
University of Maryland Concert Choir
Jonathon Heyward, conductor
Jasmine Habersham, pianist
Nicholas Phan, tenor
Elliot Madore, baritone
Mendelssohn: Overture from Die Schöne Melusine
Mazzoli: Sinfonia (for Orbiting Spheres)
Orff: Carmina Burana
8 p.m. Music Center at Strathmore

March 17

Washington National Opera
Offenbach-Lowe: Songbird (La Périchole)
Isabel Leonard, Ramin Karimloo, Edward Nelson;
James Lowe, conductor
2 p.m. Kennedy Center Eisenhower Theater
kennedy-center.org

Virginia Opera
Puccini: Madama Butterfly
Karen Chia-ling Ho, Jonathan Burton, Kristen Choi;
Adam Turner, conductor
2 p.m. GMU Center for the Arts

Baltimore Symphony Orchestra
University of Maryland Concert Choir
Jonathon Heyward, conductor
Jasmine Habersham, pianist
Nicholas Phan, tenor
Elliot Madore, baritone
Mendelssohn: Overture from Die Schöne Melusine
Mazzoli: Sinfonia (for Orbiting Spheres)
Orff: Carmina Burana
3 p.m. Meyerhoff Symphony Hall

Annapolis Opera
Donizetti: The Elixir of Love
Brian Wallin, Veronique Filloux, Kyle Oliver, Timothy Mix;
Craig Kier, conductor
3 p.m. Maryland Hall

Bel Cantanti Opera
Operetta selections by Offenbach
Katerina Souvorova, conductor
3 p.m. Bender JCC

Maryland Opera
James Harp, pianist and conductor
Toni Marie Palmertree, soprano
John Pickle, tenor
Eric Greene, baritone
Opera selections
3 p.m. Beth El Congregation, Pikesville

Khari Joyner, cellist
Llewellyn Sanchez-Werner, pianist
Beethoven: Cello Sonata No. 5
Le Beau: Cello Sonata (selections)
Walker: Cello Sonata
Pärt: Fratres
4 p.m. Phillips Collection

City Choir of Washington
Erin Freeman, conductor
Brahms: Liebeslieder Waltzes (selections)
Duson: Of Love
Runestad: Let My Love Be Heard
Whitacre: Five Hebrew Love Songs
Williams: O Guiding Night
5 p.m. Montgomery College Cultural Arts Center

Smithsonian Chamber Music Society
Smithsonian Consort of Viols
Consort music by Gibbons and Purcell
6:30 p.m. National Museum of American History

The Thirteen, chamber choir
Matthew Robertson, conductor
Bach: B Minor Mass
7:30 p.m. National City Christian Church

Chiarina Chamber Players
Domenic Salerni, violinist
Carrie Bean Stute, cellist
Efi Hackmey, pianist
Esmail: Saans (Breath)
L. Boulanger: D’un matin de printemps
Ravel-Knotts: Scenes from Daphnis et Chloé
Arensky: Piano Trio No. 1
7:30 p.m. St. Mark’s, Capitol Hill

March 19

Èxi Chéria, flute, viola, and cello trio
Music by Devienne, Beethoven, Roussel, others
12:10 p.m. Church of the Epiphany
Free admission

Austrian Cultural Forum
Elisabeth Plank, harpist
Zamara: Mes premières pensées
Schubert: Nachtstück in C Minor
Gál: Skizzen, Op. 7 (selections)
Schönberg: Sechs kleine Klavierstücke (selections)
Mahler-Plank: Adagietto for solo harp
Stadler: Alpine Impressions (world premiere)
Alvars: Scenes of my Youth
7 p.m. Embassy of Austria

March 20

Washington National Opera
Offenbach-Lowe: Songbird (La Périchole)
Isabel Leonard, Ramin Karimloo, Edward Nelson;
James Lowe, conductor
7:30 p.m. Kennedy Center Eisenhower Theater
kennedy-center.org

March 21

Baltimore Symphony Orchestra
Jonathon Heyward, conductor
Mahler: Symphony No. 6
7:30 p.m. Meyerhoff Symphony Hall

Catalyst Quartet
Ravel: String Quartet in F major
Riley: Sunrise of the Planetary Dream Collector
Webern: Langsamer Satz
Cage: 4’33”
7:30 p.m. Kennedy Center Studio K
kennedy-center.org

March 22

Washington Bach Consort
Paulina Francisco, soprano
Paula Maust, harpsichordist
Joanna Blendulf, viola da gambist
Deborah Fox, lutenist
Canoro pianto di Maria Vergine sopra la faccia di Christo estinto (selections)
7 p.m. Live at 10th and G

Alexandria Symphony Orchestra
James Ross, conductor
Vivaldi: Spring and Autumn from The Four Seasons
Richter: Summer and Winter from Four Seasons Recomposed
Bach: Brandenburg Concerto No. 5
7:30 p.m. St. Paul’s Episcopal Church

Washington Chamber Orchestra
Singers from Denyce Graves Foundation Shared Voices
Jun Kim, Conductor
7:30 p.m. Bethel Presbyterian Church, Ellicott City

Folger Consort
Drew Minter, countertenor
Emily Noël, soprano
Ronnie Malley, oud player
Alfonso el Sabio: Cantigas de Santa Maria (selections)
8 p.m. Folger Shakespeare Library

March 23

Folger Consort
Drew Minter, countertenor
Emily Noël, soprano
Ronnie Malley, oud player
Alfonso el Sabio: Cantigas de Santa Maria (selections)
4 and 7 p.m. Folger Shakespeare Library

Capital City Symphony
Victoria Gau, conductor
Brahms: Tragic Overture
Coleridge-Taylor: Ballade
Mendelssohn: Symphony No. 3 (“Scottish”)
5 p.m. Atlas Performing Arts Center

IN Series
Chancey-Sniffen: Las Místicas de México
Shana Oshiro, Elizabeth Mondragon, Hunter Shaner, Peter Joshua Burroughs;
Tina Chancey, viol player and conductor
6 and 8 p.m. Emmanuel Episcopal Church, Baltimore

Washington National Opera
Offenbach-Lowe: Songbird (La Périchole)
Isabel Leonard, Ramin Karimloo, Edward Nelson;
James Lowe, conductor
7 p.m. Kennedy Center Eisenhower Theater
kennedy-center.org

Old Bridge Chamber Orchestra
Jeffrey Campbell, conductor
Brittany Primavera, flutist
Handel: Music for the Royal Fireworks
Vivaldi: Flute Concerto (“Il Gardellino”)
Giazotto: Albinoni’s Adagio
Bach: Orchestral Suite No. 3
7 p.m. Christ Chapel Church, Woodbridge

Candlelight Concert Society
Quatuor Van Kuijk
Beethoven: String Quartet No. 14
Songs by Poulenc
Mendelssohn: String Quartet No. 6
7:30 p.m. Horowitz Center, Columbia

Washington Chamber Orchestra
Singers from Denyce Graves Foundation Shared Voices
Jun Kim, Conductor
7:30 p.m. Hopkins Bloomberg Center

Bel Cantanti Opera
Operetta selections by Offenbach
Katerina Souvorova, conductor
7:30 p.m. Bender JCC

National Chamber Ensemble
Julian Milkis, clarinetist
Price: String Quartet
Brahms: Clarinet Quintet
7:30 p.m. Gunston Arts Center

Baltimore Symphony Orchestra
Jonathon Heyward, conductor
Mahler: Symphony No. 6
8 p.m. Meyerhoff Symphony Hall

Washington Men’s Camerata
Scott Tucker, conductor
Music by Barber, Kodály, Gounod, Britten, others
8 p.m. Live at 10th and G

March 24

Folger Consort
Drew Minter, countertenor
Emily Noël, soprano
Ronnie Malley, oud player
Alfonso el Sabio: Cantigas de Santa Maria (selections)
2 p.m. Folger Shakespeare Library

Baltimore Symphony Orchestra
Jonathon Heyward, conductor
Mahler: Symphony No. 6
3 p.m. Music Center at Strathmore

Yong Hi Moon and Dai Uk Lee, piano duo
Music by Bach, Schubert, Ravel, and Dvořák
3 p.m. Hopkins Bloomberg Center
Free admission

Annapolis Symphony Orchestra Woodwind Quintet
Music by Colomer, Poldowski, Chrétien, Saint-Saëns, Dvořák, Deslandres
3 p.m. Sts. Constantine and Helen Greek Orthodox Church

IN Series
Chancey-Sniffen: Las Místicas de México
Shana Oshiro, Elizabeth Mondragon, Hunter Shaner, Peter Joshua Burroughs;
Tina Chancey, viol player and conductor
3 and 5 p.m. Emmanuel Episcopal Church, Baltimore

Isidore Quartet
Dutilleux: Ainsi la nuit
Britten: String Quartet No. 2
Mendelssohn: String Quartet No. 5
4 p.m. Phillips Collection

Washington National Cathedral Choir and Baroque Orchestra
Michael McCarthy, conductor
Bach: St. Matthew Passion
4 p.m. Washington National Cathedral

March 26

Eunae Han, pianist
Hyunji Choi, cellist
Min Jin, tenor
Music by Debussy, Fauré, others
12:10 p.m. Church of the Epiphany
Free admission

Amadi Azikiwe, violist
8 p.m. The Clarice
Free admission

March 27

Kennedy Center Opera House Orchestra
Chamber music selections
6 p.m. Kennedy Center Millennium Stage
Free admission

Nicholas DiEugenio, violinist
Bach: Solo Violin Sonatas and Partitas (complete)
7 p.m. Linehan Concert Hall, UMBC

March 30

Shriver Hall Concert Series
Isidore String Quartet
Mozart: String Quartet No. 19
Childs: String Quartet No. 2
Mendelssohn: String Quartet No. 5
3 p.m. Baltimore Museum of Art
Free admission

Inscape, chamber orchestra
Evan Ross Solomon, clarinetist
De Cusatis: New work (world premiere)
Brahms: Clarinet Quintet
7:30 p.m. BlackRock Center for the Arts, Germantown

March 31

Sophie Shao, cellist
Bach: Solo Cello Suite No. 2
Bach: Solo Cello Suite No. 6
1 p.m. National Gallery of Art
Free admission

Thomas Sheehan, organist
Rebecca Ehren, organist
Music for Easter
2 p.m. Washington National Cathedral
Free admission

Mak Grgic, guitarist
Stephen Ackert, harpsichordist
Music by J.S. Bach
3 p.m. National Gallery of Art
Free admission

February 22 – Jan 24, 2024

Musicians from Marlboro
Evren Ozel, pianist
Anna Göckel, violinist
Stephanie Zyzak, violinist
Jordan Bak, violist
Hsin-Yun Huang, violist
Christoph Richter, cellist
Chase Park, cellist
Coleridge-Taylor: Five Fantasiestücke
Dvořák: Piano Trio No. 4
Webern: Six Bagatelles
Schoenberg: Verklärte Nacht
7:30 p.m. Freer Gallery of Art
Free admission

American Ballet Theatre
Kennedy Center Opera House Orchestra
Tchaikovsky: Swan Lake
7:30 p.m. Kennedy Center Opera House

February 23

American Ballet Theatre
Kennedy Center Opera House Orchestra
Tchaikovsky: Swan Lake
1:30 and 7:30 p.m. Kennedy Center Opera House

Washington Bach Consort
Vincent Lauzer, recorder
Risa Browder, violinist and violist
Adam Pearl, harpsichordist
Wade Davis, cellist and viola da gamba player
Music by J.S. Bach, C.P.E. Bach, Telemann
7 p.m. Live at 10th and G

Chamber Music Society of Lincoln Center
Philip Setzer, violinist
Paul Neubauer, violist
David Finckel, cellist
Wu Han, pianist
Mozart: Piano Quartet No. 2
Smetana: Piano Trio No. 1
Dvořák: Piano Quartet No. 2
7:30 p.m. The Barns at Wolf Trap
wolftrap.org

February 24

American Ballet Theatre
Kennedy Center Opera House Orchestra
Tchaikovsky: Swan Lake
1:30 and 7:30 p.m. Kennedy Center Opera House

Washington Bach Consort
Vincent Lauzer, recorder
Risa Browder, violinist and violist
Adam Pearl, harpsichordist
Wade Davis, cellist and viola da gamba player
Music by J.S. Bach, C.P.E. Bach, Telemann
7 p.m. St. Paul’s Episcopal Church

Capitol City Symphony
Victoria Gau, conductor
7 p.m. Atlas Performing Arts Center

Smithsonian Chamber Music Society
Corey Jamason, harpsichordist
Kenneth Slowik, cellist and viola da gamba player
Bach: Sonatas and Suites (selections)
7:30 p.m. National Museum of American History

National Philharmonic
Brian Ganz, pianist
Chopin: Introduction and Rondo, Op. 16
Chopin: Polonaise in G-flat major
Chopin: Impromptu No. 3 in G-flat major
Chopin: Two Nocturnes, Op. 37
Chopin: Scherzo No. 1
Chopin: Etudes, Op. 25
7:30 p.m. Music Center at Strathmore

Baltimore Classical Guitar Society
Sharon Isbin, guitarist
Music by Brouwer, Villa-Lobos, Mangoré
8 p.m. Linehan Concert Hall

February 25

American Ballet Theatre
Kennedy Center Opera House Orchestra
Tchaikovsky: Swan Lake
1:30 p.m. Kennedy Center Opera House

PostClassical Ensemble
Ángel Gil-Ordóñez, conductor
Melissa Wimbish, soprano
Weill: The Seven Deadly Sins
Schoenberg: Ode to Napoleon
3 p.m. National Gallery of Art
Free admission

Michelle Cann, pianist
Ravel: La Valse
Liszt: Mephisto Waltz No. 1
Price: Fantasie nègre No. 2
Price: Fantasie nègre No. 4
3 p.m. The Clarice

Chantry, chamber choir
David Taylor, conductor
Lassus: Missa Sesquialtera
Lassus: Lamentations of Jeremiah
3 p.m. St. Mary Mother of God

Jeanine De Bique, soprano
Warren Jones, pianist
Britten: Les Illuminations
Burleigh: Five Songs on Poems by Laurence Hope
Hahn: Selected Mélodies
4 p.m. Phillips Collection

Smithsonian Chamber Music Society
Corey Jamason, harpsichordist
Kenneth Slowik, cellist and viola da gamba player
Bach: Sonatas and Suites (selections)
6:30 p.m. National Museum of American History

Bridget Kibbey, harpist
Music by Bach, Debussy, Albéniz, Britten, Tchaikovsky, Kibbey
7 p.m. Dumbarton Oaks

February 26

Bridget Kibbey, harpist
Music by Bach, Debussy, Albéniz, Britten, Tchaikovsky, Kibbey
7 p.m. Dumbarton Oaks

Washington Performing Arts
Beatrice Rana, pianist
Scriabin: Fantasie in B Minor
Castelnuovo-Tedesco: Cipressi
Debussy: “La Terrasse des audiences au clair de lune” from Préludes, Book 2
Debussy: “Ce qu’a vu le vent d’ouest” from Préludes, Book 1
Debussy: L’Isle Joyeuse
Liszt: Piano Sonata in B Minor
7:30 p.m. Kennedy Center Terrace Theater

February 27

Irina Muresanu, pianist
Dana Ciocarlie, violinist
8 p.m. The Clarice
Free admission

February 28

Kosciuszko Foundation
Chopin Piano Competition
Yun-Chin Hsu, pianist
7 p.m. St. Ann’s Catholic Church
Free admission

Opera Baltimore
Tchaikovsky: Eugene Onegin
7:30 p.m. Engineers Club, Baltimore

February 29

Alma Ensemble
Sarah Wardle Jones, flutist
Michelle Smith Johnson, clarinetist
Erica Sipes, pianist
Music by women composers
7:30 p.m. The Mansion at Strathmore

Aizuri Quartet
Esmail: Ragamala (selections)
Mendelssohn: Capriccio in E Minor (from Four Pieces for String Quartet)
Greenstein: Four on the Floor
Revueltas: String Quartet No. 4 (“Música de Feria”)
C. Schumann: “Die stille Lotosblume”
F. Mendelssohn Hensel: String Quartet in E-flat Major
7:30 p.m. Freer Gallery of Art
Free admission

Arsenity Kharitonov, pianist
Franck: Prélude, Fugue, and Variation
Ravel: Pavane pour une infante défunte
Ravel: Alborada del Gracioso
Music by Rameau, Kharitonov, Schumann, Rachmaninoff
7:30 p.m. La Maison Française

Le Consort
Augusta McKay Lodge, violinist
Sophie de Bardonnèche, violinist
Hanna Salzenstein, cellist
Justin Taylor, harpsichordist
Trio sonatas by Vivaldi, Corelli, Dandrieu, Bach
Reali: “La Folia”
Matteis: Sarabanda Amorosa
Purcell: Sonata of Four Parts in G minor
Marcello: Concerto in D minor (Andante)
8 p.m. Library of Congress
Free admission

January 24 – Dec 26, 2023

National Symphony Orchestra
Gianandrea Noseda, conductor
Seong-Jin Cho, pianist
Simon: Wake Up! (Concerto for Orchestra)
Beethoven: Piano Concerto No. 4
Shostakovich: Symphony No. 5
7 p.m. Kennedy Center Concert Hall
kennedy-center.org

Takács Quartet
Haydn: String Quartet No. 63 (“Sunrise”)
Bartók: String Quartet No. 3
Schubert: String Quartet No. 15
7:30 p.m. Kennedy Center Terrace Theater
kennedy-center.org

January 26

Bel Cantanti Opera
Opera and operetta selections
Katerina Souvorova, pianist
7:30 p.m. St. Dunstan’s Episcopal Church

National Symphony Orchestra
Gianandrea Noseda, conductor
Seong-Jin Cho, pianist
Simon: Wake Up! (Concerto for Orchestra)
Beethoven: Piano Concerto No. 4
Shostakovich: Symphony No. 5
8 p.m. Kennedy Center Concert Hall
kennedy-center.org

January 27

Annapolis Opera
Cipullo: Glory Denied
Matthew Hill, Craig Irvin, Oznur Tuluoglu, Colleen Daly;
Craig Kier, conductor
3 p.m. Maryland Hall

18th Street Singers
Benjamin Olinsky, conductor
Ragnarsson: Messa
Garrett: “My heart be brave”
Tsupryk: “A Quiet Night – Tyhoyi Nochi”
7 p.m. First Trinity Lutheran Church

National Symphony Orchestra
Gianandrea Noseda, conductor
Seong-Jin Cho, pianist
Simon: Wake Up! (Concerto for Orchestra)
Beethoven: Piano Concerto No. 4
Shostakovich: Symphony No. 5
8 p.m. Kennedy Center Concert Hall
kennedy-center.org

Polyhymnia, chamber choir
Steve Beck, conductor
Music by Palestrina, Susato, Clemens non Papa, Schoenberg, Cui
Britten: Five Flower Songs
8 p.m. St. Columba’s Episcopal Church
Free admission

January 28

Castleton Chamber Players
Daniel Parrette, clarinetist
Orion Weiss, pianist
Daniel Lelchuk, cellist
Music of Brahms
2 p.m. Castleton Festival

Chamber Music Society of Lincoln Center
Gloria Chien, pianist
Kristin Lee, violinist
James Thompson, violinist
Yura Lee, violinist and violist
Dmitri Atapine, cellist
Coleridge-Taylor: Four African Dances
Hahn: Piano Quintet in F-Sharp Minor
Ysaÿe: Solo Violin Sonata No. 3 (“Ballade”)
Bloch: Piano Quintet No. 1
3 p.m. Barns at Wolf Trap
wolftrap.org

Capitol Early Music
New World Recorders
Rainer Beckmann, recorder player
Héloïse Degrugillier, recorder player
Gwyn Roberts, recorder player
Sarah Shodja, recorder player
Music by Dufay, Isaac, Locke, Purcell, Marcello, Schumann, Vaughan Williams
3 p.m. St. George’s Episcopal Church, Arlington

Annapolis Opera
Cipullo: Glory Denied
Matthew Hill, Craig Irvin, Oznur Tuluoglu, Colleen Daly;
Craig Kier, conductor
3 p.m. Maryland Hall

Polyhymnia, chamber choir
Steve Beck, conductor
Music by Palestrina, Susato, Clemens non Papa, Schoenberg, Cui
Britten: Five Flower Songs
3 p.m. Church of the Holy Comforter, Vienna
Free admission

Candlelight Concert Society
Lucas Debargue, pianist
Bach: Prelude and Fugue in E-flat major
Chopin: Ballade No. 3
Beethoven: Piano Sonata No. 14
Chopin: Ballade No. 4
Medtner: Piano Sonata in F minor
4 p.m. Horowitz Center, Columbia
candlelightconcerts.org

Apollo Orchestra
David Chan, conductor
Boris Allakhverdyan, clarinetist
Smetana: Overture to The Bartered Bride
Mozart: Clarinet Concerto
Dvořák: Symphony No. 7
4 p.m. Church of the Little Flower, Bethesda
Free admission
apolloorchestra.com

Eric Lu, pianist
Bach: Capriccio on the Departure of a Beloved Brother
Schubert: Four Impromptus, Op. 90
Mendelssohn: Songs without Words (selections)
Chopin: Piano Sonata No. 3
4 p.m. Phillips Collection

18th Street Singers
Benjamin Olinsky, conductor
Ragnarsson: Messa
Garrett: “My heart be brave”
Tsupryk: “A Quiet Night – Tyhoyi Nochi”
4 p.m. First Trinity Lutheran Church

City Choir of Washington
Erin Freeman, conductor
Jazmine Saunders, soprano
Tessa McQueen, soprano
Micah Perry, tenor
Adam Partridge, bass-baritone
Mozart: Great Mass in C Minor
5 p.m. National Presbyterian Church

Smithsonian Chamber Orchestra
Kenneth Slowik, conductor
Bartók: Rumanian Folk Dances
Price: Andante moderato
Beethoven/Mahler: Quartetto serioso
Schönberg: Verklärte Nacht
7:30 p.m. St. Mark’s, Capitol Hill

January 30

Ching Yi Lin, pianist
Music by Rachmaninoff
12:10 p.m. Church of the Epiphany
Free admission

January 31

Alexander Fiterstein, clarinetist
Doug O’Connor, saxophonist
Jeff Stern, percussionist
Wei-Han Wu, pianist
Libby Fayette, violinist
Milhaud: Suite for clarinet, violin, and piano
Music by living composers
12:30 p.m. Hopkins Bloomberg Center

December 27 – Nov 22, 2023

Members of Kennedy Center Opera House Orchestra
Chamber music selections
6 p.m. Kennedy Center Millennium Stage
Free admission
kennedy-center.org

December 30

Strauss Symphony of America
Europaballett
Gregory Vajda, conductor
Sera Gösch, soprano
Brian Cheney, tenor
Music for New Year’s
3 p.m. Music Center at Strathmore

November 22 – Oct 24, 2023

Ballet West
Kennedy Center Opera House Orchestra
Tchaikovsky: The Nutcracker
7:30 p.m. Kennedy Center Opera House
kennedy-center.org

November 24

Ballet West
Kennedy Center Opera House Orchestra
Tchaikovsky: The Nutcracker
1:30 and 7:30 p.m. Kennedy Center Opera House
kennedy-center.org

November 25

Ballet West
Kennedy Center Opera House Orchestra
Tchaikovsky: The Nutcracker
1:30 and 7:30 p.m. Kennedy Center Opera House
kennedy-center.org

November 26

Ballet West
Kennedy Center Opera House Orchestra
Tchaikovsky: The Nutcracker
1:30 and 7:30 p.m. Kennedy Center Opera House
kennedy-center.org

Rebecca Omordia, pianist
Bankole: Piano Sonata No. 2
Bankole: Egun Variations
Nketia: Volta Fantasy
Onyeji: Ufie, Igbo dance
Benabdeljalil: Nocturnes No. 4, 5 and 6
Earl: Scenes from a South African Childhood
Onovwerosuoke: 24 Studies in African Rhythms (selections)
Euba: Yoruba Songs Without Words (selections)
4 p.m. Phillips Collection

November 28

Giorgio Revelli, organist
12:10 p.m. Church of the Epiphany
Free admission

November 29

IN Series
Verdi: Messa da Requiem
Shakespeare: King Lear (excerpts)
Teresa Ferrara, Natalie Conte, Elizabeth Mondragon, Gayssie Lugo;
7:30 p.m. Source Theatre

Escher Quartet
Jason Vieaux, guitarist
Haydn: String Quartet No. 53 (“The Lark”)
Castelnuovo-Tedesco: Guitar Quintet
Bach: Solo Violin Sonata No. 1 (selections)
Metheny: Four Paths of Light (selections)
Jobim/Dyens: A felicidade
Boccherini: Guitar Quintet in D major (“Fandango”)
8 p.m. Library of Congress
Free admission

November 30

National Symphony Orchestra
Dima Slobodeniouk, conductor
Yefim Bronfman, pianist
Brahms: Piano Concerto No. 2
Tchaikovsky: Symphony No. 4
7 p.m. Kennedy Center Concert Hall
kennedy-center.org

Dana Tai Soon Burgess Dance Company
Dana Scott, pianist
Erin Snedecor, cellist
Millicent Scarlett, soprano
Keith Hudspeth, tenor
Rudhyar: Transmutations
Pärt: Spiegel im Spiegel
Brahms: “Von ewiger Liebe”
Songs by Vaughan Williams, Hahn, Dvořák, Schumann
7:30 p.m. Kennedy Center Terrace Theater

Baltimore Symphony Orchestra
Jonathon Heyward, conductor
Simone Lamsma, violinist
Tchaikovsky: Violin Concerto
Auerbach: Icarus
Stravinsky: Firebird Suite
8 p.m. Music Center at Strathmore

October 24 – Sep 22, 2023

Chengcheng Yao, pianist
Nonoka Mizukami, percussionist
Music by Puts, Viñao
12:10 p.m. Church of the Epiphany
Free admission

Austrian Cultural Forum
Ensemble of the Militärmusik Tirol
Hannes Apfolterer, conductor
7 p.m. Embassy of Austria

October 25

Opera Lafayette
Christophe Rousset, harpsichordist and conductor
Jacob Ashworth, violinist
Jonathan Woody, bass-baritone
Couperin: Ariane consolée par Bacchus
Music by Mouret, Montéclair, Clérambault
7:30 p.m. Kennedy Center Terrace Theater
operalafayette.org

Ruti Abramovitch, pianist
Janáček: In the Mists
Schumann: Novelette, Op. 21, no. 2
Fauré: Barcarolle No. 7
Ginastera: Danzas Argentinas
Ravel : Miroirs (selections)
Dupré: Prelude No. 6
Ravel: La Valse
7:30 p.m. La Maison Française

October 26

National Symphony Orchestra
Kevin John Edusei, conductor
Katerina Burton, soprano
Ellington: Harlem
Hailstork: JFK: The Last Speech
Adams: Harmonielehre
7 p.m. Kennedy Center Concert Hall
kennedy-center.org

October 27

Members of National Symphony Orchestra
Natasha Bogachek, violinist
Wan-Chi Su, pianist
Beach: Violin Sonata in A Minor
Gershwin: Excerpts from Porgy and Bess
6 p.m. Kennedy Center Millennium Stage
kennedy-center.org
Free admission

Washington Bach Consort
Dana Marsh, conductor
Music of William Byrd
7 p.m. Live at 10th and G

Annapolis Opera
Mozart: The Magic Flute
David Walton, Dorothy Gal, Emily Misch, Matthew Curran;
Craig Kier, conductor
7:30 p.m. Maryland Hall

October 28

Washington Performing Arts
Mahani Teave, pianist
Bach: Chromatic Fantasia and Fugue in D Minor
Tobar: I hē a Hotumatu’a
Chopin: Nocturne in B-flat Minor
Chopin: Barcarolle in F-sharp Major
Liszt: Ballade No. 2
Rachmaninoff: Moments Musicaux (“Presto”)
Arevalo: Suite Rapa Nui
2 p.m. Kennedy Center Terrace Theater

21st Century Consort
Christopher Kendall, conductor
Sheng: Angel Fire
Chen: Five Colors
Jie: One Movement for Cello (world premiere)
Le Boeuf: Snapshots
Chen: Twice Removed
Ge: Doppelganger Streets
Jie: The Night When You See Again
5 p.m. Hirshhorn Museum of Art
Free admission

Washington Bach Consort
Dana Marsh, conductor
Music of William Byrd
7 p.m. St. Paul’s Episcopal Church, Alexandria

Washington National Opera
Tesori: Grounded
Emily D’Angelo, Morris Robinson, Frederick Ballentine, Joseph Dennis;
Daniela Candillari, conductor
7 p.m. Kennedy Center Opera House
kennedy-center.org

Handel Choir of Baltimore
Maryland State Boychoir
Brian Bartholdus, conductor
Boulanger: Hymne au Soleil
Hailstork: I Will Lift Up Mine Eyes
Mendelssohn: Hear my Prayer
7:30 p.m. MSB Center for the Arts

National Symphony Orchestra
Kevin John Edusei, conductor
Katerina Burton, soprano
Ellington: Harlem
Hailstork: JFK: The Last Speech
Adams: Harmonielehre
8 p.m. Kennedy Center Concert Hall
kennedy-center.org

October 29

Sofya Gulyak, pianist
3 p.m. St. Ann’s Catholic Church
Free admission

Annapolis Opera
Mozart: The Magic Flute
David Walton, Dorothy Gal, Emily Misch, Matthew Curran;
Craig Kier, conductor
3 p.m. Maryland Hall

Christine J. Lee, cellist
Henry Kramer, pianist
Chopin: Cello Sonata in G Minor
Chopin: Introduction and Polonaise Brillante in C Major
Dvořák: Silent Woods
Dvořák: From the Bohemian Forest
Janáček: Fairy Tale
4 p.m. Phillips Collection

Choralis
Gretchen Kuhrmann, conductor
Walton: Coronation Te Deum
Music by Hildegard of Bingen, Purcell, Tavener, Saint-Saëns, L. Boulanger
5 p.m. National Presybterian Church

Eclipse Chamber Orchestra
Abel Pereira, conductor
Piper Suk, cellist
Christian León, horn player
Haydn: Cello Concerto No. 2
R. Strauss: Horn Concerto No. 1
Mozart: Symphony No. 25
7:30 p.m. St. Mark’s, Capitol Hill

October 30

Eric Huebner, pianist
Jacob Sundstrom, computer musician
Wet Ink Ensemble
Reynolds: Actions
Soper: Ipsa Dixit (excerpts)
7 p.m. Library of Congress
Free admission

Washington Performing Arts
Simone Dinnerstein, pianist
Awadagin Pratt, pianist
Bach/Kurtág: O Lamm Gottes, unschuldig
Brahms: Ballade No. 1
Brahms: Ballade No. 2
Glass: Etude No. 6
Schubert: Fantasie in F Minor
Beethoven/Bagge: Symphony No. 6 (“Pastorale”)
7:30 p.m. Kennedy Center Terrace Theater

September 22 – Aug 20, 2023

Opera Philadelphia
Amanda Majeski, soprano
4 p.m. Curtis Institute of Music
operaphila.org

Washington Bach Consort
Andrew Fouts, violinist
Leon Schelhase, harpsichordist
Bach: Sonata for Violin and Harpsichord in E Major
Music by Buxtehude, Westhoff, Walther, Biber
7 p.m. Live at 10th and G

Washington Chamber Orchestra
Jun Kim, conductor
Julian Rhee, violinist
Bizet: Symphony No. 1
Tchaikovsky: Violin Concerto in D Major
7:30 p.m. Shrine of St. Jude Catholic Church, Rockville

Opera Philadelphia
Verdi: Simon Boccanegra
Quinn Kelsey, Ana María Martínez, Christian Van Horn;
Corrado Rovaris, conductor
8 p.m. Academy of Music
operaphila.org

September 23

[Canceled]
Washington Performing Arts
Yunchan Lim, pianist
Tchaikovsky: The Seasons
Chopin: Etudes, Op. 10
2 p.m. Kennedy Center Terrace Theater

Opera Philadelphia
Orth: Ten Days in a Madhouse (world premiere)
Kiera Duffy, Raehann Bryce-Davis, Will Liverman;
Daniela Candillari, conductor
2 p.m. Wilma Theater
operaphila.org

Opera Philadelphia
Musa Ngqungwana, bass-baritone
Luke Housner, pianist
4 p.m. Academy of Vocal Arts
operaphila.org

National Symphony Orchestra
Gianandrea Noseda, conductor
Ying Fu, violinist
Dayna Hepler, violinist
Abigail Evans Kreuzer, violist
Glenn Garlick, cellist
Rossini: Overture to La gazza ladra
Elgar: Introduction and Allegro
Simon: Fate Now Conquers
Mussorgsky/Ravel: Pictures at an Exhibition
7 p.m. Kennedy Center Concert Hall
kennedy-center.org

Washington Bach Consort
Andrew Fouts, violinist
Leon Schelhase, harpsichordist
Bach: Sonata for Violin and Harpsichord in E Major
Music by Buxtehude, Westhoff, Walther, Biber
7 p.m. St. Paul’s Episcopal Church, Alexandria

IN Series
INnovatio Baroque Orchestra
Handel-Euripides: Alceste
Michelle Rogers, KenYatta Rogers, Maribeth Diggle;
Timothy Nelson, conductor
7:30 p.m. Dupont Underground

Washington Chamber Orchestra
Jun Kim, conductor
Julian Rhee, violinist
Bizet: Symphony No. 1
Tchaikovsky: Violin Concerto in D Major
7:30 p.m. Providence Presbyterian Church, Fairfax

Opera Philadelphia
Julie Andrijeski, conductor
Karim Sulayman, tenor
Raha Mirzadegan, soprano
John Taylor Ward, bass-baritone
Music by Handel, Monteverdi, Kouyoumdjian
8 p.m. Suzanne Roberts Theatre
operaphila.org

September 24

Opera Philadelphia
Verdi: Simon Boccanegra
Quinn Kelsey, Ana María Martínez, Christian Van Horn;
Corrado Rovaris, conductor
2 p.m. Academy of Music
operaphila.org

Jean Laurenz, trumpeter and vocalist
Maria Finkelmeier, sound artist
Finkelmaier: Descended
2 p.m. National Museum of Asian Art
Free admission

IN Series
INnovatio Baroque Orchestra
Handel-Euripides: Alceste
Michelle Rogers, KenYatta Rogers, Maribeth Diggle;
Timothy Nelson, conductor
2:30 p.m. Dupont Underground

Teodora Adzharova and Shirley Yoo, pianists
Rachmaninoff: Suite (Fantaisie-tableaux) No. 1
Arensky: Suite No. 1
Rachmaninoff: Suite No. 2
3 p.m. Linehan Concert Hall
umbc.edu

Apollo Orchestra
David Neely, conductor
Hai-Ye Ni, cellist
Wagner: Overture to The Flying Dutchman
Barber: Cello Concerto
Brahms: Symphony No. 2
4 p.m. Cultural Arts Center, Montgomery College
Free admission
apolloorchestra.com

September 26

Jinsun Cho, organist
Bach: Prelude and Fugue in E-flat Major
Jongen: Sonata Eroïca
Kim: Reflections on ‘Arirang’ (Korean Folk Song)
12:10 p.m. Church of the Epiphany
Free admission

Opera Philadelphia
Orth: Ten Days in a Madhouse (world premiere)
Kiera Duffy, Raehann Bryce-Davis, Will Liverman;
Daniela Candillari, conductor
7 p.m. Wilma Theater
operaphila.org

Austrian Cultural Forum
Johannes Fleischmann, violinist
Christoph Ulrich Meier, pianist
Gourzi: Aria for Violin and Piano
Haydn: Jacob’s Dream
Wagner/Auer: Träume
Liszt: Die drei Zigeuner
Reinecke: Romance in E Minor
Schumann/Auer: Vogel als Prophet
Joachim: Romance in C Major
Brahms: Scherzo in C Minor
Zemlinsky: Serenade in A Major
7 p.m. Austrian Embassy

September 27

Opera Philadelphia
Musicians from Academy of Vocal Arts
Michael Lewis, pianist
4 p.m. Academy of Vocal Arts
operaphila.org

Opera Philadelphia
Julie Andrijeski, conductor
Karim Sulayman, tenor
Raha Mirzadegan, soprano
John Taylor Ward, bass-baritone
Music by Handel, Monteverdi, Kouyoumdjian
7 p.m. Suzanne Roberts Theatre
operaphila.org

September 28

National Symphony Orchestra
Choral Arts Society of Washington
Gianandrea Noseda, conductor
Denis Kozhukhin, pianist
Elena Stikhina, soprano
Pavel Petrov, tenor
Alexey Markov, bass-baritone
Rachmaninoff: The Rock
Rachmaninoff: Piano Concerto No. 4
Rachmaninoff: The Bells
7 p.m. Kennedy Center Concert Hall
kennedy-center.org

Opera Philadelphia
Orth: Ten Days in a Madhouse (world premiere)
Kiera Duffy, Raehann Bryce-Davis, Will Liverman;
Daniela Candillari, conductor
7 p.m. Wilma Theater
operaphila.org

Opera Baltimore
Opera excerpts
7 p.m. Engineers Club, Baltimore

Baltimore Symphony Orchestra
Jonathon Heyward, conductor
Jean-Yves Thibaudet, pianist
Lee: Amer’ican
Gershwin: Concerto in F
Dvořák: Symphony No. 9 (“From the New World”)
7:30 p.m. Meyerhoff Symphony Hall

September 29

Audrey Andrist, pianist
James Stern, violinist
Steven Honigberg, cellist
Ravel: Piano Trio
12 p.m. Arts Club of Washington
Free admission

Audrey Andrist, pianist
James Stern, violinist
Steven Honigberg, cellist
Schumann: Piano Trio No. 1
Ravel: Piano Trio
6 p.m. Kennedy Center Millennium Stage
Free admission
kennedy-center.org

Annapolis Symphony Orchestra
José-Luis Novo, conductor
Gabriela Montero, pianist
Peter Minkler, violist
Simon: This Land
Grieg: Piano Concerto in A Minor
Pigovat: Holocaust Requiem
7:30 p.m. Maryland Hall

IN Series
INnovatio Baroque Orchestra
Handel-Euripides: Alceste
Michelle Rogers, KenYatta Rogers, Maribeth Diggle;
Timothy Nelson, conductor
7:30 p.m. Baltimore Theatre Project

National Symphony Orchestra
Choral Arts Society of Washington
Gianandrea Noseda, conductor
Denis Kozhukhin, pianist
Elena Stikhina, soprano
Pavel Petrov, tenor
Alexey Markov, bass-baritone
Rachmaninoff: The Rock
Rachmaninoff: Piano Concerto No. 4
Rachmaninoff: The Bells
8 p.m. Kennedy Center Concert Hall
kennedy-center.org

Opera Philadelphia
Verdi: Simon Boccanegra
Quinn Kelsey, Ana María Martínez, Christian Van Horn;
Corrado Rovaris, conductor
8 p.m. Academy of Music
operaphila.org

Baltimore Symphony Orchestra
Jonathon Heyward, conductor
Jean-Yves Thibaudet, pianist
Lee: Amer’ican
Gershwin: Concerto in F
Dvořák: Symphony No. 9 (“From the New World”)
8 p.m. Meyerhoff Symphony Hall

September 30

Opera Philadelphia
Orth: Ten Days in a Madhouse (world premiere)
Kiera Duffy, Raehann Bryce-Davis, Will Liverman;
Daniela Candillari, conductor
2 p.m. Wilma Theater
operaphila.org

Opera Philadelphia
Anne Marie Stanley, mezzo-soprano
Luke Housner, pianist
4 p.m. Academy of Vocal Arts
operaphila.org

Annapolis Symphony Orchestra
José-Luis Novo, conductor
Gabriela Montero, pianist
Peter Minkler, violist
Simon: This Land
Grieg: Piano Concerto in A Minor
Pigovat: Holocaust Requiem
7:30 p.m. Maryland Hall

IN Series
INnovatio Baroque Orchestra
Handel-Euripides: Alceste
Michelle Rogers, KenYatta Rogers, Maribeth Diggle;
Timothy Nelson, conductor
7:30 p.m. Baltimore Theatre Project

Alexandria Symphony Orchestra
James Ross, conductor
Elissa Lee Koljonen, violinist
Green: Toast
Mason: Toast of the Town
Brahms: Violin Concerto
Tchaikovsky: Symphony No. 4
7:30 p.m. Schlesinger Concert Hall

Haskell Small, pianist
Beethoven: Diabelli Variations
7:30 p.m. Columbia Heights (house concert)

National Symphony Orchestra
Choral Arts Society of Washington
Gianandrea Noseda, conductor
Denis Kozhukhin, pianist
Elena Stikhina, soprano
Pavel Petrov, tenor
Alexey Markov, bass-baritone
Rachmaninoff: The Rock
Rachmaninoff: Piano Concerto No. 4
Rachmaninoff: The Bells
8 p.m. Kennedy Center Concert Hall
kennedy-center.org

Opera Philadelphia
Julie Andrijeski, conductor
Karim Sulayman, tenor
Raha Mirzadegan, soprano
John Taylor Ward, bass-baritone
Music by Handel, Monteverdi, Kouyoumdjian
8 p.m. Suzanne Roberts Theatre
operaphila.org

Baltimore Symphony Orchestra
Jonathon Heyward, conductor
Jean-Yves Thibaudet, pianist
Lee: Amer’ican
Gershwin: Concerto in F
Dvořák: Symphony No. 9 (“From the New World”)
8 p.m. Music Center at Strathmore

August 20 – Jun 19, 2023

Dominic Armstrong, tenor
Rachel Calloway, mezzo-soprano
Joel Harder, pianist
Music by Robert and Clara Schumann
2 p.m. Castleton Festival

Annapolis Chamber Music Festival
Planel: Andante et Scherzo
Carreño: Serenade
Puts: Seven Seascapes
3 p.m. St. Martin’s Evangelical Lutheran Church

Washington Metropolitan Philharmonic Association
West Shore Piano Trio
Heather Haughn, violinist
Diana Flesner, cellist
Jay DeWire, pianist
Fauré: Piano Trio in D Minor
Schubert: Piano Trio No. 1
3 p.m. The Lyceum, Alexandria

Susan Robinson, harpist
Adria Foster, flutist
Music by Debussy, Piazzolla, Persichetti, Sung
5 p.m. Kennedy Center River Pavilion
Free admission
kennedy-center.org

Adam Chlebek, organist
6 p.m. Basilica of the National Shrine of the Immaculate Conception
Free admission

August 22

Akiko Kobayashi, violinist
Solo violin music by Biber, Bach, others
12:10 p.m. Church of the Epiphany
Free admission

Annapolis Chamber Music Festival
Melissa Wimbish, soprano
Alice Xu and Miles Fellenberg, piano duo
Music by Britten, Ravel, Debussy
7:30 p.m. Unitarian Universalist Church of Annapolis

August 25

Annapolis Chamber Music Festival
Dvořák: Terzetto
Pilß: Serenade for Wind Quintet
Beethoven: Piano Trio in B-flat Major (“Archduke”)
7:30 p.m. St. Martin’s Evangelical Lutheran Church

August 26

Annapolis Chamber Music Festival
Schubert: String Octet in F Major
Dring: Trio for Flute, Oboe, and Piano
7:30 p.m. St. Martin’s Evangelical Lutheran Church

August 27

Washington Metropolitan Philharmonic Association
Samuel Runolfson, cellist
3 p.m. The Lyceum, Alexandria

Adria Foster, flutist
Emily Tsai, oboist
David Jones, clarinetist
Chris Jewell, bassoonist
Christy Klenke, horn player
Music by Bernstein, Mozart, Bizet, Grieg, Mellits, Gershwin, Verdi
5 p.m. Kennedy Center River Pavilion
Free admission
kennedy-center.org

Randall Sheets, organist
6 p.m. Basilica of the National Shrine of the Immaculate Conception
Free admission

August 29

Theodore Davis, organist
Music by Messiaen, Price, others
12:10 p.m. Church of the Epiphany
Free admission

August 30

Richmond Ballet
Richmond Symphony and Chorus
City Choir of Washington
Esther Tonea, soprano
Lunga Eric Hallam, tenor
Daniel Rich, baritone
Orff: Carmina Burana
8 p.m. Filene Center at Wolf Trap
wolftrap.org

June 20 – May 24, 2023

Leah Kang, pianist
Music by Rameau, Ravel, Scriabin, Gershwin
12:10 p.m. Church of the Epiphany
Free admission

Jean Ferrandis, flutist
Hui-Huan Chen, pianist
Beethoven: Violin Sonata No. 5 (“Spring”)
Gaubert: Flute Sonata No. 2
Briccialdi: Fantasia on La Traviata
Debussy: Prélude à l’après-midi d’un faune
Franck: Violin Sonata in A Major
7:30 p.m. La Maison Française

June 23

Wolf Trap Opera Company
Handel: Semele
Esther Tonea, Veronique Filloux, Emily Triegle, Kathleen Felty;
Timothy Long, conductor
7:30 p.m. Barns at Wolf Trap
wolftrap.org

June 25

Wolf Trap Opera Company
Handel: Semele
Esther Tonea, Veronique Filloux, Emily Triegle, Kathleen Felty;
Timothy Long, conductor
2 p.m. Barns at Wolf Trap
wolftrap.org

Washington Metropolitan Philharmonic Association
Heather Haughn, violinist
Jay DeWire, pianist
3 p.m. The Lyceum, Alexandria

June 27

Andrew Chukwuka Egbuchiem, countertenor
Music by Gluck, Handel, Vivaldi, Mozart
12:10 p.m. Church of the Epiphany
Free admission

June 29

Wolf Trap Opera Company
Handel: Semele
Esther Tonea, Veronique Filloux, Emily Triegle, Kathleen Felty;
Timothy Long, conductor
2 p.m. Barns at Wolf Trap
wolftrap.org

May 24 – Apr 24, 2023

National Symphony Orchestra
Gianandrea Noseda, conductor
Beethoven: Overture from Egmont
Walker: Sinfonia No. 2
Beethoven: Overture from Coriolan
Beethoven: Symphony No. 2
7 p.m. Kennedy Center Concert Hall
kennedy-center.org

Washington National Opera
Puccini: La Bohème
Gabriella Reyes, Jacqueline Echols, Kang Wang, Gihoon Kim;
Alevtina Ioffe, conductor
7:30 p.m. Kennedy Center Opera House
kennedy-center.org

Scottish Ballet
Kennedy Center Opera House Orchestra
Salem: The Crucible
8 p.m. Kennedy Center Eisenhower Theater
kennedy-center.org

May 25

Quinteto Latino, wind quintet
Music by Latino composers
6:30 and 8:30 p.m. Mansion at Strathmore

National Symphony Orchestra
Gianandrea Noseda, conductor
Beethoven: Overture from Egmont
Walker: Sinfonia No. 2
Beethoven: Overture from Coriolan
Beethoven: Symphony No. 2
7 p.m. Kennedy Center Concert Hall
kennedy-center.org

Russian Chamber Art Society
WNO Cafritz Young Artists
Vera Danchenko-Stern, pianist
Music by Rachmaninoff, Tchaikovsky, Rimsky-Korsakov
7:30 p.m. La Maison Française

Scottish Ballet
Kennedy Center Opera House Orchestra
Salem: The Crucible
8 p.m. Kennedy Center Eisenhower Theater
kennedy-center.org

May 26

Washington National Opera
Puccini: La Bohème
Amber Monroe, Teresa Perrotta, Kevin Punnackal, Jonathan Patton;
Alevtina Ioffe, conductor
7:30 p.m. Kennedy Center Opera House
kennedy-center.org

Bel Cantanti Opera
Katerina Souvorova, pianist and conductor
Music by Franz Lehar
7:30 p.m. Bender JCC

Scottish Ballet
Kennedy Center Opera House Orchestra
Salem: The Crucible
8 p.m. Kennedy Center Eisenhower Theater
kennedy-center.org

May 27

Scottish Ballet
Kennedy Center Opera House Orchestra
Salem: The Crucible
2 and 8 p.m. Kennedy Center Eisenhower Theater
kennedy-center.org

Washington National Opera
Puccini: La Bohème
Gabriella Reyes, Jacqueline Echols, Kang Wang, Gihoon Kim;
Alevtina Ioffe, conductor
7 p.m. Kennedy Center Opera House
kennedy-center.org

Capriccio Baroque
Alberto Busettini, harpsichordist
Music by Pasquini, A. Scarlatti, Handel
7:30 p.m. Aberfoyle Place
capricciobaroque.org

Bel Cantanti Opera
Katerina Souvorova, pianist and conductor
Music by Franz Lehar
7:30 p.m. Bender JCC

National Chamber Ensemble
Dvořák: Piano Quintet No. 2
7:30 p.m. Gunston Arts Center

May 28

Scottish Ballet
Kennedy Center Opera House Orchestra
Salem: The Crucible
2 p.m. Kennedy Center Eisenhower Theater
kennedy-center.org

Carson Cooman, organist
Music for Memorial Day
2 p.m. Washington National Cathedral
Free admission

Memorial Day Festival Chorus
United States Air Force Orchestra
Craig Jessop and Donald Schofield, conductors
Music for Memorial Day
3 p.m. Kennedy Center Concert Hall
Free admission

Choralis
Gretchen Kuhrmann, conductor
Vaughan Williams: Dona Nobis Pacem
Elgar: “Nimrod” from Enigma Variations
McDowall: Every Day Wonders: The Girl from Aleppo
5 p.m. National Presbyterian Church

Bel Cantanti Opera
Katerina Souvorova, pianist and conductor
Music by Franz Lehar
7:30 p.m. Bender JCC

May 30

Beau Soir Ensemble
Music for flute, viola, and harp
12:10 p.m. Church of the Epiphany
Free admission

May 31

Embassy Series
Haskell Small, pianist
Mozart: Piano Sonata No. 16
Small: Song of a Stroke Survivor
Hovhaness: Twelve Armenian Folk Songs
Chopin: Fantasie in F Minor
6:30 p.m. Arts Club of Washington

Archive


Subscribe

 Subscribe via RSS